Diyabet Nedir?

Share Button

Diyabet Nedir?

Bu sayfamızda diyabet nedir? sorunusun yanında diyabet ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Diabetes Mellitus (DM), pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi veya vücudun üretmiş olduğu insülini yeteri kadar etki bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ömür boyu devam eden ve insilün üreten hormon hücrelerin azalmasıdır. Normal bir metabolizma da besinler, vücudun başlıca yakıtı olan glukoza yani şekere dönüştürülmek için bağırsaklarımızda parçalanırlar. Bundan sonraki süreçte bu glukoz bağırsaklardan kana karışır ve kandaki şeker miktarı giderek artmaktadır. Sağlıklı bireylerde kana karışan glukozlar pankreas organından salgılanmakta olan insülin hormonu yardımıyla hücrelerin içine taşınır. Şayet insülin hormonu vücudumuzda yeterli seviyede olmaz ya da etkisi bozulmuş ise şeker hücrenin içine taşınamayacağı için, glukoz kanda artarak şeker hastalığı dediğimiz kan şekeri yükselmesi (Hiperglisemi) mevdana gelmiş olur. Kanşekerindeki yükselme sürekli bir halede devam ederse başlıca diğer organlarımız (sinir, göz, kalp, böbrek vs) zaman içerisinde ciddi bozukluklara neden olur.

Diyabet Nedir?

Diyabet nedir? Kaç çeşidi vardır? Türkiye’ de diyabetli sayısı nedir?

İSTANBUL Şeker hastalığı olarak da tanınan diyabet, beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve hareketsizlikle birlikte sürekli artan bir hastalıktır. Türkiye ’de 2000 yıllarda yüzde 7.6 olan yetişkin toplumdaki görülme sıklığı bugün yüzde 14 seviyelerine kadar ilerlemiştir. Yapılan çeşitli çalışmalar da ülkemizde 9 milyon diyabetli olduğunu, 40 yaş üstü nüfusun dörtte birinin diyabet riski ile karşı karşıya bulunduğunu göstermektedir.
Kontrol altına alınmadığında kalp hastalıklarından böbrek tahribatına kadar başka birçok hastalığa da zemin hazırlamaktadır. İki tipi diyabet çeşidi vardır. Bunlar Tip 1 ve Tip 2 diyabettir. Tip 1 diyabetli kişilerde yeterli insülin üretimi yoktur ya da çok azdır. Tip 1 diyabeti olan bireyler için insülin yaşam için elzem olan, vazgeçilmez bir ilaçtır.
Diyabetli kişilerin yüzde 5-10’u Tip 1 diyabetliler oluşturur.
Tip 2 diyabetli kişiler insülin üretir fakat üretilen insülin hedef dokularda etkili olarak kullanamazlar. Diyabetli kişilerin yüzde 90’ı tip 2 diyabetli.

Diyabet nedir? hakkında detaylı bilgilere bu sayfadan ulaşabildiğiniz gibi Diyabet Çeşitleri hakkındaki makalemizi inceleyerek diyabet çeşitleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.