Diyabet Tedavisi

Share Button

Diyabet Tedavisi

Diyabet Tedavisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Diyabette tam bir şifa yoktur. Eğer hekim, diyetisyen, hemşire, diyabet eğitimcisinden oluşan diyabet sağlık kadrosundan iyi bir destek alır ve verilen tedavinin yanında önerilere de uyum sağlarsanız diyabet hastası olmayanlar gibi aktif ve sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz.

Diyabet Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabet tedavisinde amaç kan şekerini dengeleme ve ayarını sağlamak diğer bir ifade ile kan şekeri yükselmelerini ve kan şekeri düşmelerini önlemektir. Bu ayarın sağlanması komplikasyonların gelişimini önlemek veya gelişmiş komplikasyonların seyrini yavaşlatmak için son derece önemli bir süreçtir. 
İyi bir diyabet kontrolü, kan şekeri seviyenizi mümkün olduğunca normale en yakın tutmak anlamına gelir. Bu durum için aşağıdaki başlıkların yerine getirilmesine bağlıdır.

* Sağlıklı Beslenme
: Yenilen besinlerin özellikle karbonhidrat içeren besinlerin vücudun ihtiyacından fazla tüketilmesi kan şekeri seviyelerini yükseltir. Kan şekeri kontrolünün sağlanmasında diyabetli bireye özgü beslenme tedavisinin verilmesi çok önemlidir.
Diyabetli kişiler ile diğer kişilerin besinlere olan ihtiyaçları aynıdır. Her insanın enerji, karbonhdirat, protein, yağ, lif, vitamin, mineral alımına ihtiyaç vardır. Bir kişide diyabetin olması bu gereksinimlerden birini veya birkaçını azaltması veya arttırması anlamına gelmez. Daha dengeli ve düzenli beslenmek bu süreçte çok önemlidir ve uzman kontrolünde yapılmalıdır. 

Egzersiz
: Egzersiz,vücudunuzun glikozu etkili bir şekilde kullanmasını ve kan şekeri kontrolünü sağlar. Ayrıca, şişman tip 2 diyabetli kişilerin kilo kaybetmesine yardımcı olur. Egzersiz ile kilo verilmeli ve şeker oranı dengelenmelidir. Kaliteli bir yaşam için çok önemlidir.

İlaç/ İnsülin:
 İnsülin, besinlerle kana geçen şekerin vücut tarafından kullanılmasını sağlayan ve böylece kan şekeri yükselmelerini önleyen bir hormondur. Tip 1 diyabetli kişilerin yaşamak için insüline gereksinimi vardır. İnsülin bağımlılık, alışkanlık yapacak bir madde değildir. İnsülin yaşam için elzemdir. Vücut insulin yapmıyor ise dışardan enjeksiyon yolu ile vücuttaki eksikliği yerine koymak gerekir. Tip 2 diyabetli kişilerin kan şekerinin ayarını sağlamak için ağızdan alınan ilaçlara veya insüline gereksinimleri olabilir.

Yukarıdaki maddelerin tümü arasında bir denge tutturmak çok önemlidir. Bu dengenin oluşması için diyabetli birey mutlaka diyabet ve tedavisi konusunda eğitim almalıdır.

Diyabet Önlenebilir mi?

Diyabette iyi bir tedavinin ve tedaviye uyumun iyi sonuçlar vermekte olduğunu biliyoruz. Diyabet olduktan sonra önlem, diyabetik komplikasyonların erken tespitini ve önlenmesini içerir. Fakat diyabetin ortaya çıkmadan önlenmesi, riskli kişilerin diyabetten korunması da mümkündür. Günümüzde diyabeti önlemek amacı ile yapılan önemli çalışma sonuçları yaşam tarzı değişikliklerinin yani sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması, düzenli egzersiz ve eğitim ile diyabet görülme sıklığının %58 oranında azaldığını göstermiştir.
Diyabet riskiniz var ise Türkiye Diyabet Vakfı’nın Diyabeti Önleme Programına başvurabilirsiniz.
diyabet beslenme
Bu sayfamızda diyabet tedavisi nedir? diyabet nasıl tedavi edilir hakkında bilgiler verilmiştir. Diyabet nedir? hakkında detaylı bilgi için ilgili makaleyi inceleyiniz. Ayrıca Gizli diyabet nedir? makalemizi de incelemeniz bu süreçte erken bilgilenmeniz için önemlidir.
Sağlıkla kalın.
Etkin Medikal