Gizli Şeker nedir? Kimler risk altındadır? Gizli şeker belirtileri nelerdir?
Gizli şeker hastası olan kişiler yaşam şekillerini değiştirerek diyabetli olmayı önleyebilir ve geciktirebilirler. Bazı bilimsel çalışmalara göre gizli şekeri olan bir çok kişide 10 yıl içinde tip 2 diyabetin gelişmekte olduğu gözlenmiştir. Bu bireyler diyabeti önleme programın aktarılarak yaşam şeklini değiştirirlerse diyabet gelişme oranı oldukça azaltabiliyorlar.
Kalp hastalığı riski artmaktadır.
Gizli şekeri olan kişiler de kalp ve damar hastalığı riski kan şekeri normal olan bireylere kıyasla 1.5 kat daha fazla olduğu bilinmektedir, bu oran diyabetli bireylerde ise 2 -4 kat daha fazla  olabiliyor. Gizli şekeriniz varsa kalp ve damar hastalıkları yönünden de tedbirli olmanız gerekmektedir.
Kimler risk altında?
Vücut ağırlığınız normalin üzerinde ise ve 45 yaşın üstündeyseniz  pre-diyabetli olup olmadığınızı öğrenmek için test yaptırabilirsiniz. Eğer vücut ağırlığınız normalse ve 45 yaş civarında iseniz testi yaptırmanın sizin için gerekliliğini hekime danışabilirsiniz. 45 yaşından genç erişkinlerde ve şişman bireylerde diyabet ve pre-diyabet yönünden risk faktörleri önemlidir. Bu risk faktörleri: Yüksek tansiyon, düşük HDL – kolesterol düzeyi, yüksek trigliserid düzeyi, ailede diyabet varlığı, gestasyonel diyabet, 4,5 kg üzerinde bebek doğumu öyküsüdür. Gizli şeker saptanmamış olmasına karşın risk faktörlerine sahipseniz her üç yılda bir test yaptırmalısınız. Eğer gizli şeker varsa tip 2 diyabetin tespiti için her bir – iki yılda bir test yaptırmanız öneriliyor.
– Açlık kan şekeri 100 ile 126 mg/dl arasında ise gizli şeker tanısı için mutlaka bir endokrinoloji uzmanı ile görüşün.
– Ancak açlık kan şekeri bazen normal yani 100 mg/dl’nin altında olduğu halde OGTT denilen şeker yükleme testi sırasında 2. saat kan şekeri 140 -200 mg/dl arasında çıkması da sizde gizli şeker olduğuna işarettir.
Gizli şeker şüphesi uyandıran durumlar
– Devamlı tatlı yeme isteği, açlık atakları, tatlı krizleri oluşması durumlarında.
– Hamilelikte kan şekerinin bozulması durumları.
– Son zamanlarda aşırı kilo alma veya zayıflama
– Şeker düşüşleri
– Gündüzleri uyuklama
– Öfkelenme ve ani sinirlenme
– Terlemenin artması, gece terleme, gece baş terlemesi
– Halsizlik, yorgunluk, sıkıntı olması, psikolojik değişiklik
– Anne, baba veya kardeşlerde şeker hastalığı olması ve hızlı kilo alma, ağız kuruması, çok su içme, çok idrara gitme
Gizli şekeri olan nasıl beslenmeli?

 

* Sağlıklı beslenmeyi öğrenmelidir.
* Karbonhidrat kaynaklarını öğrenmeli ve karbonhidrat alımını dengelemeli.
* Yediğimiz tüm karbonhidratlar şekere dönüşür, ancak kompleks karbonhidratların şekere parçalanma hızı yavaş olduğundan kan şekerini daha geç ve daha yavaş yükseltirler.
Basit karbonhidratlar: Çay şekeri, reçel, bal, marmelat, pekmez, hazır meyve suları, pasta, kek, tatlı, şekerli bisküvi, çikolata, helva gibi yiyeceklerdir.
Kompleks karbonhidratlar: Sebze, meyve (mümkünse kabuklu yenmeli) tam tahıllı ekmek, kabuklu pirinç, bulgur pilavı, makarna, çorba, kuru baklagiller gibi yiyeceklerdir
*Proteinli besinlerde karbonhidratın şekere dönüşüp bağırsaktan kana hızlı geçerek kan şekerini yükselt-mesini yavaşlatır.  Bu yüzden meyve ile birlikte proteinli besin yemek daha iyidir. Özellikle ara öğünler-de aç karnına meyve yenmemelidir. Meyve ile süt veya yaran veya fındık veya pey-nir ekmek yenebilir.
* Ana ve ara öğünlerle desteklenmiş bir program olmalı
* Karbonhidrat alımı ile birlikte yağ alımı da kısıtlanmalı
* Dengeli beslenme
* Düzenli egzersiz yapılmalı.
* Alkol alımını azaltmalı
* Light ve diyabetik ürünler kontrolsüz yenmemeli, çünkü light yoğurdun içindeki yağ miktarı azdır, ancak kalorisi vardır. Diyabetik üründe şeker olmayabilir, ancak içinde bulunan un, yağ veya meyve şekeri kan yağlarının kontrol altına alınması için uygun olmayabilir. Yediğiniz tüm miktarların size uygunluğunu mutlaka beslenme uzmanına danışmaya çalışın.

Bu sayfamızda pre-diyabet hakkında detaylı bilgileri anlattık diyabet nedir? hakkında detaylı bilgileri diyabet nedir? sayfamızdan öğrenebilirsiniz.